Plán plavby

/ /

Několik užitečných informací pro plánování Vaší plavby

mapa_Kromeriz_Kostelany

Délka Baťova kanálu (od Otrokovic do Skalice) je v současnosti přibližně 53 km. Některé úseky vedou řekou Moravou, jinde vede uměle vyhloubenými kanálovými úseky. Rozdíl výšek na této vodní cestě (18,6m) vyrovnává 13 zdymadel (plavebních komor) o rozměrech 5,3 x 38 (50)m. Z toho je 11 plavebních komor plně automatizováno.

Běžná rychlost lodě je 6-10 km/hod, proplutí jednou plavební komoru zabere v průměru 30 min.

Samotnou plavbou pak denně strávíte 3-5 hodin dle předchozích zkušeností zákazníků. Urazíte poměrně velký kus cesty a máte navíc dost času na další aktivity. Doporučujeme si plavbu užít v poklidu a nehnat se za ujetými kilometry. V tomto případě platí „méně je více“.

 


 

Obsazení lodě

 

U každé lodi je to jinak. Maximální počet osob a lůžek je uveden v popisu jednotlivých plavidel. Berte ale vždy v úvahu délku pobytu, kolik toho s sebou na loď povezete a složení posádky. Někdy je lepší z hlediska pohodlí raději vypůjčit větší loď nebo lodě dvě.

Pobyt na lodi bohužel nedoporučujeme osobám s omezenou pohyblivostí. Výška palub se většinou liší a infrastruktura v přístavištích je v tomto směru nedokonalá. Pohyb by se stal pro tyto osoby velmi komplikovaným.

 


 

Oprávnění k řízení lodí

 

K řízení nabízených lodí nepotřebujete kapitánský průkaz, ani předchozí zkušenosti. Po zaškolení může lodě vést osoba, která dosáhla věku 18 let. Na lodi musí být zajištěn minimální počet osob pro obsluhu lodě – plnohodnotná posádka, která je schopna bezpečně obsluhovat plavidlo při manévrech jako je kotvení, proplouvání plavební komorou, pohybovat se po plavidle, vyskakovat z něj, přitahovat jej za lana, vyvazovat u mola atd.

Vždy než vyplujete budete zaškoleni k vedení a obsluze plavidla, naučíte se základní manévry a seznámíte se s vodní cestou, s možnostmi kam plout, nebo čeho se naopak vyvarovat a základními pravidly plavebního provozu. Posádka bude seznámena s obsluhou lodě při odplouvání, kotvení a proplouvání plavební komorou.

 


 

Předání a vrácení lodě

 

Místo: Přístaviště Jacht Morava, Baťův kanál, Babice (Chaloupky), GPS: N 49°7.14965′, E 17°29.23467′

Zaškolení, zkušební plavba a předání lodě trvá přibližně 1,5 hodiny, u malých lodí přibližně 30 minut.

Plavební komory jsou v provozu od 9:30 do 18:00 hodin (polední pauza 13:30 – 14:00 hod., poslední cyklus proplavování komorami je prováděn 15 min. před ukončením pracovní doby.)
– v měsících květnu a září od pátku do neděle
– v měsících červnu, červenci a srpnu od úterý do neděle

V případě zájmu lze po dohodě pronajmout loď i mimo provozní dobu plavebních komor s možností plavby na říčních úsecích Otrokovice – Spytihněv nebo Uherské Hradiště – Kunovský les.

 


 

Poplatky na vodní cestě

 

mapa_Nedakonice_Hodonin

Za užívání vodní cesty a průjezd plavebními komorami se neplatí žádné poplatky. V některých přístavištích je zpoplatněno kotvení, popř. služby – použití WC, sprchy, přípojka el. energie, apod.
Sazebník úhrad za služby veřejného přístavu Petrov.
Sazebník úhrad za služby veřejného přístavu Veselí nad Moravou.
Rozmístění a podmínky použití unifikovaných sloupků se samoobslužným ovládáním a platbou pomocí přístavní karty naleznete na stránkách Ředitelství vodních cest.

 


 

Stravování, sociální zařízení

 

Pro vlastní stravování je Vám k dispozici vybavená kuchyňka přímo na lodi. Potraviny lze v dokoupit v průběhu plavby v obchodech a supermarketech poblíž plavební trasy, kde naleznete také spoustu občerstvení a restaurací včetně sociálního zázemí.

MAPA PŘÍSTAVIŠŤ A POSKYTOVANÝCH SLUŽEB

TURISTICKÝ PRŮVODCE

 


 

Vzdálenosti, časová náročnost, služby

 

Časová náročnost

Na plavební trase se nachází spoustu přístavišť, kotevních míst, občerstvení a restaurací, technických a historických památek, možností koupání, kulturního a sportovního vyžití. Pro plánování Vaší plavby můžete využít přehled vybavení, služeb, vzdáleností, orientační časové náročnosti plavby a jiných informací.

 

 


 

Nízké mosty

 

batuv-kanal-suh-25

Na vodní cestě je postaveno 56 mostů, mnohé jsou unikátní technickou památkou. Nejčastější je podjezdná výška 3,3m. Nejnižší most 2,4m je u obce Huštěnovice. Na říčních úsecích podjezdná výška mostů kolísá podle aktuálních průtoků. Most v Uherském Ostrohu má proměnou podjezdnou výšku podle vodního stavu řeky Moravy, který označuje světelný plavební znak. Podjezdnou výšku mostů je nutné sledovat v závislosti na výšce lodě. Aktuální podjezdná výška je uvedena na oficiálních stránkách Baťova kanálu.

 


 

Plavební průvodce

 

V plavebním průvodci si můžete prohlédnout fotky všech přístavišť, vývazišť, plavebních komor, jezů, mostů a nebezpečných míst.

PLAVEBNÍ PRŮVODCE

 

 

 


 

Zákaz plavby

 

Povodeň_1997_Uherské_Hradiště_-_most

Na říčním úseku jez Bělov až po jez Uherský Ostroh při vodním průtoku 100 m3/s a více, nebo při vodním stavu 140 cm a více na vodočtu Kroměříž do doby vyhrazení jezu Bělov.

Na říčním úseku jez Uherský Ostroh po jez Hodonín při vodním průtoku 120 m3/s a více, nebo při vodním stavu 315 cm a více na vodočtu Strážnice.

V případě zákazu plavby se s nájemcem individuálně domlouváme o pokračování pronájmu, náhradním termínu nebo vrácení poměrné části ceny pronájmu.

AKTUÁLNĚ PLATNÁ PLAVEBNÍ OMEZENÍ

Plavba na kanálových úsecích Baťova kanálu není při vyšších vodních stavech omezena. Aktuální průtoky můžete zjistit na internetových stránkách správce vodní cesty Povodí Moravy, s.p. nebo na oficiálních stránkách Baťova kanálu.

 


 

Základní pravidla plavebního provozu

 

unnamedOsoba, která dosáhla věku 18 let, může bez průkazu způsobilosti vést malé plavidlo s vlastním strojním pohonem, schopné plout pouze ve výtlačném režimu a dosahovat maximální rychlosti 15 km/hod na vodní cestě dopravně významné využívané 0. třídy, vodní cestě účelové nebo nesledované, anebo je-li toto plavidlo obsaženo v povolení k provozování půjčovny malých plavidel.
Osoba, která může vést plavidlo bez průkazu způsobilosti je účastníkem plavebního provozu, a proto musí být obeznámena s technikou vedení plavidla a v rozsahu potřebném pro jeho vedení též s pravidly plavebního provozu.

 


 

Instruktážní videa

 

video Ve videogalerii můžete shlédnout instruktážní videa, kde naleznete pár tipů a rad, které z Vás neudělají sice zkušené lodivody, na druhou stranu Vám třeba pomůžou překonat počáteční ostych a budou menší teoretickou přípravou, než se vypravíte na vodní cestu Baťův kanál.

 

 


 

Kalendář akcí

 

kalendářV okolí Baťova kanálu probíhá v průběhu plavební sezóny nespočet kulturních a jiných akcí, dle kterých můžete naplánovat termín a trasu Vaší plavby.

×

Objednávka dárkového poukazu

Jméno
Telefon
E-mail
Varianta
Poznámka
Po odeslání objednávky Vám bude kupón obratem zaslán na e-mail. Platební a doručovací informace vyřídíme v klidu po objednávce e-mailem.
objednat poukaz